Čo sa nám podarilo v roku 2024?

Milá SAPIE rodina, dovoľte mi poďakovať sa vám za spoločný rok 2024, ktorý bol pre SAPIE najúspešnejším v 10-ročnej histórii, pokiaľ ide množstvo a kvalitu podujatí, projektov a celkové aktivity. 

Chcem tiež poďakovať členom teamu Jurajovi Popovičovi, Lucii Katriňákovej, Marcele Galbovej, Michalovi Čížovi, Tereze Slezák Barčákovej za ich nadšenie a skvelú prácu, ktoré sú základom našich úspechov. Spoločne sme dokázali v roku 2024 zrealizovať 35 podujatí, ktorých sa zúčastnilo takmer 900 osôb. Aktívne sme pracovali na piatich projektoch, na ktorých sme spájali a zapájali desiatky skvelých profesionálov, brilantné mozgy s cieľom zlepšovať rôzne oblasti a aspekty digitalizácie a inovácií na Slovensku a v Európe, ale aj prispievať k tomu, aby sa vám, firmám viac darilo a fungovali ste v lepšom prostredí.

Za SAPIE team ĎAKUJEME!

Michal Kardoš, výkonný riaditeľ SAPIE


PROJEKTY

Hopero

Hopero je inovačné centrum, ktoré pomáha spoločnostiam a verejným inštitúciám posunúť digitalizáciu na vyššiu úroveň pomocou umelej inteligencie. Veľkou pridanou hodnotou je profesionálne a nezávislé hodnotenie digitálnej vyspelosti a odporúčania v oblasti vytvárania podmienok a následného nasadenia nástrojov umelej inteligencie. Hopero pomáha získať prehľad o rôznych možnostiach financovania digitálnych projektov zo súkromných a verejných zdrojov. Organizujeme tiež rôzne networkingové podujatia, na ktorých majú naši klienti okrem iného možnosť získať nových obchodných partnerov zo Slovenska i zo zahraničia. Okrem SAPIE sú členmi konzorcia Kempelenov inštitút inteligentných technológií (KINIT), CIVITTA a Centrum spoločných činností SAV.

Ku koncu roku 2024 HOPERO poskytlo služby 242 organizáciam. Len za rok 2024 sme zorganizovali 37 eventov pre 640 účastníkov.

Digivitality

Tento projekt prispeje k uľahčeniu vstupu digitálnych zdravotníckych inovácií na trh. Jeho cieľom je zlepšiť spoluprácu medzi kľúčovými zainteresovanými stranami v oblasti zdravotníctva, vrátane startupov, spoločností MedTech, nemocníc a inovačných centier.

Digivitality posilní kapacity kľúčových aktérov inovačného ekosystému v oblasti zdravotníctva prostredníctvom otvoreného inovačného školenia pre spoločnosti MedTech. Projekt vyhľadal startupy na vývoj nových digitálnych zdravotníckych aplikácií prostredníctvom súťaže startupov a medzinárodného pitchingového podujatia pre finalistov. Startupy počas trvania projektu spolupracujú s vybranými nemocnicami na medicínskej validácii a vylepšení ich produktu.

SAPIE v tomto projekte zodpovedá za oblasť regulácie digitálnych zdravotníckych inovácií. Vďaka diskusiám s kľúčovými stakeholdermi (Ministerstvo zdravotníctva, Národný inštitút pre hodnotu a technológie v zdravotníctve, Zdravotné poisťovne a startupy), ktoré prebehli počas jesene 2024 boli pomenované kľúčové návrhy na zlepšenie podmienok pre zaradenie digitálnych riešení do systému zdravotného poistenia. Tieto návrhy budú ďalej validované prostredníctvom workshopov v úvode roka 2025.

AIReady

Cieľom prípravného projektu AIReady je analýza vzdelávacích systémov na Slovensku, v Českej republike a Chorvátsku s cieľom identifikovať špecifické potreby pre integráciu AI. V každej krajine počas jesene roka 2024 prebehol participatívny proces s vybranou vzorkou stredných škôl kde prebehli rozhovory so študentmi, učiteľmi aj administratívnymi pracovníkmi za účelom zistenia aktuálneho využitia ale aj vnímania rizík a možností AI nástrojov pre zvýšenie efektivity vzdelávacieho procesu. Na týchto poznatkoch bude stavať budúci, hlavný projekt za účelom vybavenia vzdelávacích inštitúcií zdrojmi a podporou, potrebnými pre budúcnosť riadenú AI vo vzdelávacích a administratívnych procesoch.

CapTTict

Ambíciou projektu CapTTict je znížiť inovačnú priepasť a posilniť kapacity na prenos technológií a poznatkov v oblasti IKT v deviatich krajinách dunajského regiónu. Tento projekt rieši nedostatok synergií a spolupráce medzi zainteresovanými stranami (akadémia, biznis a verejná správa) v oblasti prenosu znalostí a inovácií a nedostatočné služby na podporu podnikania pre MSP v regióne Strednej a východnej Európy. Riešenie týchto problémov je nevyhnutné pre účinné zhodnocovanie výsledkov výskumu pochádzajúcich z vysokoškolského vzdelávania a verejných výskumných organizácií (HEI/PRO) a tiež pre schopnosť MSP vyvíjať produkty a služby s vysokou pridanou hodnotou. Projekt sa zameriava predovšetkým na poskytovanie podpory vysokoškolským inštitúciám a verejným výskumným inštitúciám na úspešné zavádzanie technológií a budovanie spin-offov/start-upov. 

V roku 2024 bolo v rámci projektu spustené prihlasovanie do Danube Digital Accelerator (DDA), ktorý je akceleračným programom určeným pre nádejné deep tech startupy a inovatívne tímy, ktoré pôsobia na akademickej pôde. DDA zabezpečí akceleráciu jednotlivých projektov, vrátane expertného mentoringu či prepojenia na relevantných partnerov a investorov. 

Twin City Future Innovation Manufacturing Hub

Cieľom projektu Twin City Future Innovation Manufacturing Hub je formulovať odporúčania pre cezhraničnú inovačnú stratégiu vo výrobnom ako aj ďalších súvisiacich odvetviach a vytvoriť podmienky pre vznik inovačného centra medzi Viedňou a Bratislavou. Počas nasledujúcich dvoch rokov budú partneri projektu spoločne spolupracovať na rôznych pilotných aktivitách, ktoré prispejú k užšej spolupráci medzi slovenskými a rakúskymi organizáciami. Prostredníctvom rôznych formátov, ako je spoločný inkubačný program alebo séria súťaží zameraných na spájanie malých inovatívnych tímov a veľkých korporácií, chceme posilniť cezhraničnú spoluprácu a položiť základy pre vytvorenie komplexného cezhraničného inovačného ekosystému.

Epic-X

Je projekt financovaný z programu Horizon Europe v rámci témy Startup Europe a je zameraný na podporu 12 európskych deep tech startup-ov, ktoré riadia ženy. SAPIE sa bude spolupodielať na tvorbe akceleračného programu a na výbere jedného startup-u zo Slovenska, ktorý absolvuje mentoringový podporný program. Hlavný koordinátor projektu je z Portugalska a do projektu sú zapojené krajiny ako Fínsko, Belgicko, Taliansko, Írsko, Litva, Česká republika, Slovinsko, Maďarsko, Rumunsko a Poľsko.

Začiatok projektu je plánovaný na začiatok roka 2025.


EVENTY

SAPIE Fórum

SAPIE Fórum oslavovalo kreatívnu silu inovácií a demonštrovalo silu a potenciál miestneho inovačného ekosystému. Program fóra sa zameral na rôzne naliehavé témy dneška, vrátane ambície Európy stať sa globálnou inovačnou veľmocou, potenciálu umelej inteligencie na zrýchlenie rastu európskych malých a stredných podnikov, aktuálnych trendov v oblasti kybernetickej bezpečnosti alebo spôsobov, ako zvýšiť financovanie európskych inovácií.

Zúčastnilo sa ho 200 účastníkov z 8 krajín. Medzi spíkrikrami boli: Anett Numa (Accelerate Estonia), Marijana Sarolic Robic (CroAI), Dominik Brichta (BBG), Matej Mačák (Quantum Black).

Československá cena priemyslu 4.0.

V spolupráci so Svazem průmyslu a dopravy ČR sme v rámci prvého česko-slovenského ročníka ocenili najlepšie projekty za Priemysel 4.0. Ocenili sme firmy a projekty, ktoré významným spôsobom prispievajú k digitalizácii a inováciám v priemysle. Hlavným víťazom sa stala FORVIA HELLA. Za kategóriu slovenského integrátora vyhrala firma Spinbotics, nasledovaná firmami iTranSys a Sensoneo v TOP3. 

Chatovačka

Stretnutie s euro-poslancami v Bruseli

10 rokov SAPIE

Meet&Learn

Tento rok sme zorganizovali 12 Meet&Learnov na témy: marketing v dobe AI, ako si pridať do tímu AI kolegu, ako ochrániť Vaše dáta v digitálnom priestore, ako prilákať a udržať top talent pre AI a digitalizáciu, ako vám prototyp digitálneho produktu ušetrí čas, energiu a peniaze, optimalizácia firiem - od mapovania po automatizáciu procesov, objavte silu AI v kontrakt manažmente, change management, nástroje produktivity pre rastúce firmy, riadenie AI transformácie, ako stavať mobilné appky rýchlo a kvalitne a digitalizácia HR oddelenia.



REPORTY

Report 30 rokov slovensko-amerických vzťahov

Pripravili sme správu, ktorá sa zaoberá vývojom slovenskej ekonomiky, konkrétne jej ekonomickými vzťahmi so Spojenými štátmi. V porovnaní s ostatnými krajinami v regióne patrí ekonomická cesta Slovenska medzi tie turbulentnejšie, s pomerne dramatickými vzostupmi a pádmi. Nájdete v nej pohľady slovenských podnikateľov, ktorí zamerali svoje aktivity na americký trh, ako aj zástupcov amerických spoločností, ktoré vstúpili na slovenský trh.

Sprievodca digitálnou bezpečnosťou

V prvej polovici roka sme predstavili Sprievodcu digitálnou bezpečnosťou, ktorý prináša základné opatrenia, ktoré by firmy mali mať implementované pre zabezpečenie aspoň minimálnej úrovne ochrany svojho digitálneho priestoru. Sprievodca je pripravený formou checklistu v 5 oblastiach, a je určený pre riaditeľov, manažérov, ako aj zamestnancov Malých a stredných podnikov, ale užitočné informácie si v ňom vedia nájsť aj jednotlivci z iných sektorov. 


Plán aktivít na rok 2025

Podujatia

V roku 2025 plánujeme organizovať rôzne formáty podujatí na Slovensku aj v zahraničí (detailnejší plán bude zverejnený v Q125).

  • Meet&Learn - prilbližne 1x mesačne, dôraz na AI témy 

  • SAPIE Fórum 2025 (Q2/Q3) - 3 ročník, očakávaná účasť 200-300 osôb

  • SME Day (Q2/Q3) - nový formát podujatia zameraný na malé a stredné firmy

  • Česko-slovenská cena priemyslu 4.0 (Q3) - 2. ročník podujatia v spolupráci so Svazom prumyslu a dopravy

  • Chatovačka (Q3/Q4) - 4. ročník neformálneho podujatia

  • Neformálne podujatia so zástupcami štátnej/verejnej správy (Q1/Q2/Q3)

Projekty

SAPIE bude pokračovať v rozvoji svojich aktívnych projektov zameraných na podporu digitalizácie a inovácií. Paralelne s tým bude aktívne vyhľadávať nové príležitosti na projekty, ktoré budú tematicky nadväzovať na oblasť digitálnej transformácie a rozvoja inovácií. Tieto projekty budú orientované na zlepšovanie podnikateľského prostredia, zvyšovanie konkurencieschopnosti Slovenska a podporu rastu technologických firiem

Nové iniciatívy budú koncipované tak, aby vytvárali priestor na zapájanie členov organizácie, podporovali ich spoluprácu a zároveň prinášali konkrétny prínos pre inovačný ekosystém na Slovensku. 

Misie

V roku 2025 plánujeme zorganizovať niekoľko zahraničných ciest/inovačných misií a plánujeme vytvoriť firmám priestor na účasť na nasledovných podujatiach:

Previous
Previous

Joint letter on the EU AI Act 

Next
Next

Enhancing innovation growth of Europe