Meet&Learn: Ako premeniť projekty v IT na udržateľný produktový biznis
Veľa SW štúdií a projektových IT firiem zápasí so sezónnymi výkyvmi dopytu, prílevom kvalitných leadov, veľkou rôznorodosťou projektov, ktoré realizujú a primeraným priebežným vyťažením všetkých rolí v tíme. Existuje však cesta, ako sa s týmito výzvami vysporiadať - vytvoriť produkt. Veľa foundrov chápe, že keby mali SaaS riešenie, mohli by lepšie a ľahšie škálovať. Ako však také niečo nájsť a vedieť, že to bude úspech, a nie investičná diera?
Riešením je produktizácia - cielená, strategicky riadená premena služieb a projektov na produktizované služby, neskôr SaaS (alebo iné retainer) modely. Tento prístup nielenže pomáha zvládať vyššie spomínané výzvy, ale aj výrazne zvyšuje hodnotu firmy a šance na úspešný exit foundrov.
Kľúčové je však nájsť market-fit, a to si vyžaduje skĺbiť technické a projektové znalosti so znalosťami marketingovými, obchodnými, CX, produktovými a ďalšími.
Kedy je správny čas prejsť od projektov k produktom?
Ako môže správna metodológia produktizácie zrýchliť cestu k dlhodobému rastu?
Aké sú hlavné výzvy a benefity budovania (nielen SaaS) produktov pre IT agentúry?
Ako nájsť market-fit vďaka skúsenostiam z projektového vývoja?
A akú úlohu v tom zohráva (a nezohráva) digitalizácia a AI?
Spíkerka
Edita Angyalová, Terzos
Edita je manažérkou viac než 20 rokov – pracovala vo viacerých firmách, najprv ako osoba zodpovedná za financie a finančný manažment, controlling a budgeting a ďalšie strategické finančné oblasti. Viedla projekty upisovania akcií na burze a realizovala viaceré akvizície iných ITC spoločností. Neskôr pôsobila ako CEO – najprv v menšej trenčianskej spoločnosti QEX, a neskôr v spoločnosti Asseco Solutions, patriacej do skupiny Asseco.
Posledné tri roky pôsobí aj ako biznis mentor. Od januára 2023 podniká pod vlastnou značkou Terzos. Terzos je konzultačná spoločnosť, ktorá priniesla na slovenský a český trh v zahraničí dobre overený biznis model produktizácie, tzv. productized services model. Ide o riešenie pre službové firmy, ako sa vysporiadať s neustálym kolotočom nedostatku alebo prebytku ľudí resp. projektov, a efektívne vyškálovať svoj biznis (nielen) na iné trhy alebo do zahraničia.
Vďaka týmto skúsenostiam už celé roky stretáva veľmi veľa slovenských podnikateľov a podnikateliek. V podcaste Diagnóza Podnikateľ sa s nimi rozpráva o tom, ako začať podnikať, a ako byť v podnikaní úspešný.
Po celý čas sa snaží prakticky prispievať k riešeniam v oblasti ERP (podnikové informačné systémy), HORECA (hotely, reštaurácie, služby v cestovnom ruchu), a tiež v oblasti obchodu (retailu). Mentoruje viacerých startupistov a zapája sa do rôznych aktivít, ktoré podporujú mladých ľudí, ale aj ľudí túžiacich po zmene kariéry, v podnikaní. Rovnako podporuje väčšie zapojenie žien do IT, pretože ho považuje za úplne prirodzené a prospešné.
Poskytuje tiež mentoring a konzultácie majiteľom malých a stredných firiem pôsobiacich na Slovensku a v Čechách. Je Forbes Ideal Place mentorom, sústreďuje sa najmä na finančné riadenie, vylepšenia a zmeny business modelov, škálovanie a rast, a IT témy.